search

SEMO Čekanka puková Mechelse Middelvroeg

SEMO Čekanka puková Mechelse Middelvroeg
-18%
SEMO Čekanka puková Mechelse Middelvroeg

SEMO Čekanka puková Mechelse Middelvroeg

za 23Kč s DPH

Skladem u dodavatele

Popis produktu

Salátová puková čekanka je speciálně vyšlechtěna k zimnímu rychlení křehkých puků. Má velmi jemnou strukturu a chuť, ale co do obsahu živin se jiným odrůdám, včetně plané čekanky, nevyrovná. Salátovou čekanku tvoří z 94 % voda. Proteiny představují 1 % její hmotnosti, což je u čerstvé zeleniny významné množství. Sacharidy, z nichž je nejhojněji zastoupený inulin, nedosahují ani 1 % a tuky neobsahuje téměř žádné (0,1 %). Salátová čekanka je jedním z nejlepších zdrojů kyseliny listové (37 g / 100 g) a vitamínu B1 (thiaminu). Dále obsahuje i vitamín B2 , B6 a niacin, ale na vitamíny A a C je na rozdíl od zelenolisté čekanky velmi chudá. Z minerálů se v ní nachází skromné množství vápníku, fosforu, hořčíku, železa a draslíku a nechybějí ani stopové prvky jako zinek, měď a mangan. Má nahořklou chuť, za niž vděčí látkám, které působí na játra, zvyšují produkci žluče (choleretický účinek), ulehčují její odtok ze žlučníku (cholagogický účinek) a mají příznivý účinek na funkci žaludku a trávení. Proto se salátová čekanka uplatňuje v případě žlučníkových obtíží způsobených žlučovými kameny (cholelitiázou), nebo problémy s jeho správným fungováním (dyskineze žlučových cest). Díky blahodárnému působení hořkých látek a minimálnímu obsahu tuků je lehce stravitelná. Čekanka salátová puková se vysévá v květnu do hluboko propracované půdy s pH minimálně 5,5. Rozteč řádků se doporučuje od 30 do 50 cm. Po vzejití se vyjednotí na 10 - 15 cm. Kořeny se sklízí od září do října, když dosáhnou síly 3,5 - 4,5 cm. Z 1 m2 je možné sklidit cca 2,5 kg kořenů. Po seříznutí listů na 2 - 3 cm se kořeny skladují až do rychlení při teplotě 1 - 2°C a vysoké vzdušné vlhkosti. Rychlí se v nádobách s pískem nebo v hydroponii, v temných prostorách nebo se zakrytím černou folií.

Charakteristika:

Čekanka salátová puková (Cichorium intybus L.) - Mechelse Middelvroeg

Obsah balení:
0,6 g (600 - 700 semen v 1 g, HTS 1,3 - 1,5 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Vlastnosti:
Odrůda Mechelse Middelvroeg je kvalitní odrůda pro rychlení puků od prosince do února. Puky jsou bílé, kompaktní, pevně uzavřené.

Způsob výsevu:
řádek - vzdálenost mezi řádky 30 - 50 cm

Vegetační doba:
190 - 200 dní od výsadby do sklizně puků

Přehled doby výsevu, sklizně a rychlení:
> výsev - květen, červen
> sklizeň - říjen, listopad
> rychlení - listopad, prosinec, následujícího roku - leden, únor

Postup při rychlení puků:
U pukové čekanky se sklízí v září až v říjnu kořeny, které dosáhly síly 3,5 - 4,5 cm. Listy je nutné seříznout na 2 - 3 cm a kořeny až do doby rychlení uskladnit v tmavém sklepě (místě) při teplotě 1 - 2°C a vysoké vzdušné vlhkosti. Pro domácí rychlení, které probíhá od prosince do dubna se kořeny zapíchují do nádob s pískem a přenáší se do místnosti s teplotou okolo 18 °C. Nádoby s čekankou musí být v temnu a navíc zakryté černou fólii, aby se zachovala správná bílá barva. První sklizeň může proběhnout již za 3 - 4 týdny od založení puků k rychlení. Nejlahodnější a proto i nejvíce ceněné jsou bílé, pevné a stejnoměrně utvářené puky. Vyšší teplota při rychlení vede k tomu, že puky nejsou pěkně uzavřené a tvrdé. Stejně jako nesprávná teplota může jejich kvalitu znehodnotit přístup světla. Čekanky je samozřejmě nutné během rychlení kontrolovat a zalévat, ale vždy je vystavovat působení světla jen na nezbytnou dobu. Pravidelný přísun puků do kuchyně pro celé zimní a jarní období lze zajistit postupným zakládáním uskladněných kořenů k rychlení.

Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.Vyplňte prosím níže uvedený formulář, děkujeme.

*
*
*
*

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti PRONACHEM spol. s r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Přihlašte se k odběru novinek

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

Přejít na výdejní a předávací místa