search

SEMO Černý kořen Libochovický

SEMO Černý kořen Libochovický
-18%
SEMO Černý kořen Libochovický

SEMO Černý kořen Libochovický

za 23Kč s DPH

Skladem

Popis produktu

Černý kořen je méně pěstovaná lahůdková zelenina s výrazným dietetickým účinkem. Byl jako zelenina z planého předka vyšlechtěn v jižní Evropě teprve v 17. století. Užitkovou částí je kořen, který má jemnou dužinu a poněkud nasládlou, trochu trpkou, ale velmi příjemnou chuť. Kůra kořene je téměř černá, odtud český název. Kořen rostliny má jemnou bílou dužninu, obsahující vodu podobnou mléku s příjemnou chuťí. Černý kořen je vyhledáván hlavně diabetiky, protože má vysoký obsah sacharidů s převahou inulínu. Obsahuje až 80 % biologicky vázané vody, 12 % dusíkatých látek, 2 % vlákniny a 1 % bílkovin. Významný je také obsah sodíku, hořčíku, železa a fosforu. Účinně působí na nervovou soustavu jako sedativum, má příznivý vliv na činnost žláz s vnitřní sekrecí a ve 100 g má jen 14 kalorií. Vyžaduje hluboké, humózní, dobře vyhnojené a hluboce zpracované půdy s dostatečnou vlhkostí. Nesnáší čerstvé organické hnojení ani přihnojování dusíkem v průběhu vegetace. Při přehnojení bývají kořeny hořké a dužnina řidší až houbovitá. Vysévá se v březnu až začátkem dubna do řádků. Po vzejití se jednotí na 10 cm. Spolehlivě přezimuje ve volné půdě. Sklízeň se provádí od října postupně do jara. Může se vysévat i v srpnu pro sklizeň v příštím roce na podzim, pak je ale nutno vylomit květní stvoly.

Charakteristika:

Černý kořen (Scorzonera hispanica L.) - Libochovický

Obsah balení:
2,2 g - (11 - 13 semen v 1 g, HTS 60 - 80 g ) - ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Vlastnosti:
Černý kořen Libochovický je dlouhý 20 - 30 cm, válcovitý, tupě zakončený, tmavohnědý až černohnědý. Dužnina je krémově bílá, mramorovaná, velmi jemná, výborné chuti. Má vysokou biologickou hodnotu, obsahuje sacharid inulin, který velmi dobře snáší diabetici. Jde o vytrvalou rostlinu, která je u nás pěstována jako dvouletá. V prvním roce vytváří růžici celokrajných, dlouze kopinatých, tuhých listů a štíhlý dlouhý kořen. Druhým rokem rostlina vytvoří 1 m vysoký rozvětvený stonek se žlutými květními úbory, které voní po čokoládě. Právě druhým rokem se kořen sbírá jako zdravá zelenina. Vyžaduje časný jarní výsev, spolehlivě přezimuje na stanovišti.

Způsob výsevu:
řádek - vzdálenost mezi řádky 30 - 40 cm

Vegetační doba:
200 dní od výsevu do sklizně

Přehled doby výsevu a sklizně:
>
výsev - březen, duben, srpen
> sklizeň - říjen, listopad, prosinec (platí pro jarní výsev)
> sklizeň - leden, únor, březen (platí pro podzimní výsev)

Postup při skladování černého kořene:
Na podzim sklizený černý kořen je nejlépe uskladnit do vlhkého písku nebo zahrabat do pařeniště, protože po sklizni má tendenci velmi rychle vysychat. Při správných podmínkách skladování (vysoká vzdušná vlhkost) se může černý kořen uchovávat až do pozdního jara. Před zimním skladováním je vhodné kořeny svázat do svazků a zabalit do fólie, což je další ze způsobů, jak uchránit kořeny před vysycháním.

Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.Vyplňte prosím níže uvedený formulář, děkujeme.

*
*
*
*

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti PRONACHEM spol. s r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Přihlašte se k odběru novinek

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

Přejít na výdejní a předávací místa