search

SEMO Chřest Argenteuil

SEMO Chřest Argenteuil
-19%

Popis produktu

Chřest lidově „špargl" je dvoudomá vytrvalá asi 150 - 200 cm vysoká rostlina, s bohatě větvenými lodyhami a tenkými, jemnými lístky, tzv. fylokladiemi. Je velmi podobná a opravdu i příbuzná formě asparágusu prodávaného v květinářsvích jako pokojová rostlina. Chřest léčí a prospívá při onemocnění ledvin a močového měchýře, při poruchách funkcí jater a žlučníku. Příznivě působí na srdce a krevní oběh, ale i na nervovou soustavu, když ulevuje od bolesti zad. Je také bohatý na vlákniny a proto je vítanou prevencí proti vzniku nádorů trávícího traktu, a vzhledem k snadné stravitelnosti byl zařazen do šetřivých diet. Je prokázáno, že při časté konzumaci účinkuje chřest též jako afrodisiakum. Látkové složení chřestu je z nutričního hlediska velmi příznivé. Charakterizuje ho velký obsah vody, bílkovin a vlákniny, ale málo sacharidů a lipidů. Má relativně velký obsah esenciálních (pro lidské tělo nepostradatelných) aminokyselin. Významně jsou v něm zastoupeny vitamíny A, B1, B2, C, E, niacin a kyselina listová. Z minerálních látek jsou v chřestu nejvíc zastoupeny draslík, fosfor, síra, vápník, hořčík, železo, mangan, měď a selen. Pěstování chřestu vyžaduje lehké, hlinitopísčité půdy. Vysévá se na jaře do pařeniště nebo na výsevní záhon, kde se sadba po vyjednocení předpěstovává 1 až 2 roky. Předpěstované trsy se po přezimování vyberou a vysadí na trvalé stanoviště do brázd hlubokých 20 - 30 cm. Krčky se zahrnou asi 10 cm vrstvou zeminy a na narůstající stonky se postupně přihrne zemina do výše 20 - 30 cm. Nad zem se nechá vyčnívat asi 10 cm dlouhá část.

Charakteristika:

Chřest (Asparagus officinalis L.) - Argenteuil

Obsah balení:
2,5 g (HTS 18 - 25 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Vlastnosti:
Odrůda Argenteuil je asi 150 cm vysoká rostlina. Je určená k bělení. Užitkovou částí jsou pazochy, dužnaté mladé výhonky. Ty získávají jemnost tím, že se nechávají vyvíjet pod povrchem půdy. Jsou bílé a jen na světlo pronikající špička se barví do růžovofialova. Od prvního sklizňového roku se přihrnováním vytvoří hrůbky kypré zeminy, kterými pazochy prorůstají. Až jsou 15 - 18 cm dlouhé, sklízí se odříznutím nožem pod zemí nebo po odhrnutí zeminy a musí se dávat pozor, aby sousední pazochy zůstaly nepoškozené. Toto tradiční bělení se často nahrazuje krytím rostlin černou folií přehozenou přes podélně natažený drát ve výšce asi 30 cm. První dva roky po výsadbě se chřest nesklízí, aby rostliny zesílily a teprve až v dalších letech lze denně sklízet po několik týdnů. Sklizeň obvykle končí koncem června. Při kvalitním ošetření lze počítat s dobrým výnosem 15 až 20 let.

Způsob výsevu:
spon 40 - 50 x 150 - 180 cm

Vegetační doba:
vytrvalá zelenina

Přehled doby výsevu a sklizně:
> výsev - duben, květen
> sklizeň - květen, červen (třetím rokem od výsevu)

Postup při skladování chřestu:
Chřest je nejlépe konzumovat ihned. Pokud však je třeba jej na nějakou dobu uskladnit, lze to tak, že se zabalí do vlhké utěrky a uloží do lednice. Zde vydrží při teplotě 4 °C cca 4 - 7 dnů čerstvý.

Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.Vyplňte prosím níže uvedený formulář, děkujeme.

*
*
*
*

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti PRONACHEM spol. s r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Přihlašte se k odběru novinek

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

Přejít na výdejní a předávací místa