search

SEMO Fazol pnoucí Meraviglia di Venezia / Elda

SEMO Fazol pnoucí Meraviglia di Venezia / Elda
-18%
SEMO Fazol pnoucí Meraviglia di Venezia / Elda

SEMO Fazol pnoucí Meraviglia di Venezia / Elda

za 23Kč s DPH

Skladem

Popis produktu

Fazol je teplomilná rostlina vyžadující pro své pěstování teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami. V osevním postupu je zařazován do třetí tratě. Vysévá se, když teplota půdy neklesá pod 10 °C a půda je dostatečně zásobena vláhou, což v praxi bývá od 1. dekády května do poloviny června. Postupným výsevem až do konce června lze prodloužit dobu sklizně. Důležitá je hloubka setí a to 4 - 7 cm u fazolu keříčkového, 6 - 8 cm u fazolu tyčkového. Kultivuje se jenom do počátku kvetení, pozdější zásah do porostu zapříčiňuje sprchávání květů a negativně působí na zdravotní stav. Závlaha do počátku květu a v suchých letech zvyšuje výnos lusků. Fazol obsahuje mnoho draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku, jódu, dále pak sodík a železo. Z vitaminů pak zahrnují riboflavin - B2, cennou kyselinu listovou (jedna porce vařené fazole pokryje zhruba doporučenou denní dávku kyseliny listové pro dospělého člověka), provitamin A, vitamin E a C, karoten a především pak vlákninu. Součástí fazolí je také až třicet procent kvalitních rostlinných bílkovin. Je důležité upozornit, že fazol obsahuje v plodech jedovatý fasin, což je jedovatá bílkovinná látka a toxoalbumin. Otrava po konzumanci syrových bobů se projevuje zvracením, prudkými křečemi, průjmem a cirkulačním kolapsem. Největší nebezpečí je u dětí. Vařením se toxicita ztrácí. Neztrácí se však sušením. Proto je třeba tepalná úprava přičemž ideální je zhruba 15 až 20 minutové vaření nabobtnalých semen.

Charakteristika:

Fazol zahradní (Phaseolus vulgaris L.) - Meraviglia di Venezia (Elda)

Obsah balení:
7 g (4 - 5 semen v 1 g, HTS 200 - 320 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: ANO

Vlastnosti:
Odrůda Meraviglia di Venezia (Elda) je pozdní odrůda, pnoucí žlutoluské fazole. Lusky dorůstají velikosti až 21 cm a jsou typu Supermarconi. Svým tvarem jsou velmi ploché, žluté barvy. Semena jsou bílé barvy a ploše oválného tvaru. Fazole je určena pro sklizeň lusků určených ke konzumaci v čerstvém stavu a ke konzervování. Pokud přerostou, jsou výborné ke sklizni jako suché fazole.

Způsob výsevu:
spon 40 x 6 cm

Vegetační doba:
70 - 75 dní od výsevu do sklizně

Přehled doby výsevu a sklizně:
> výsev - květen, červen
> sklizeň - červenec, srpen, září, říjen

Použití:
>
na celé lusky i na boby

Rozdíl mezi keříčkovou a pnoucí odrůdou:
Keříčkové fazole
Mají rychlejší nástup do plodnosti a poskytnou vyšší koncentrovanou úrodu v kratším časovém období. Vzhledem ke kratší vegetační době netrpí tak výrazně chorobami a škůdci. Zaberou, ale na zahradě více místa a pro sklízení fazolek dlouhou dobu, se musí provést několik opakovaných výsevů v asi třítýdenních intervalech.

Pnoucí (tyčkové) fazole
Umožňují využít „třetí rozměr" - výšku na malých zahrádkách. Do plodnosti vstupují později, při pravidelné sklizni mladých lusků, ale přináší úrodu kontinuálně až do podzimu. Vyžadují více „investic" a energie na počátku pěstování - musí se jim zajistit opora. Na oplátku se odvděčí stínem v horkých letních dnech a mimo funkce užitkové plní i tu dekorativní.

Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.Vyplňte prosím níže uvedený formulář, děkujeme.

*
*
*
*

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti PRONACHEM spol. s r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Přihlašte se k odběru novinek

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

Přejít na výdejní a předávací místa