search

SEMO Šťovík zahradní na saláty

SEMO Šťovík zahradní na saláty
-17%
SEMO Šťovík zahradní na saláty

SEMO Šťovík zahradní na saláty

za 19,00Kč s DPH

Skladem u dodavatele

Popis produktu

Šťovík je u nás považován za plevel, avšak ve Středozemí za chutnou zeleninu. I planý šťovík je zjara chutný a tak je zde otázka proč vlastně pěstovat šťovík, když ho najdeme všude na loukách, v příkopech, kolem cest či u lesa. V tomto případě se, ale jedná o rostlinu poněkud jinou, než tu běžně rostoucí v přírodě. Šťovík zahradní se totiž využívá jako výborná doplňková zelenina. Použití v kuchyni se datuje už od dob antiky, kdy ženy sbíraly mladé šťovíkové listy a podávaly je hostům pro lepší trávení po obzvláště vydatných hostinách. Ke konzumaci se používají dobře vyvinuté listové růžice nebo jen samotné mladé listy bez řapíků. Prioritní je právě konzumace syrových listů ve formě různých osvěžujících salátů, lze z něj připravit i jarní polévky. Výborné je rovněž maso obalené listy šťovíku a zapečené. Další použítí je možné do omáček či pomazánek jako dochucovadlo. Šťovík má podobnou biologickou hodnotu jako špenát, v listech se rovněž nachází provitamin A, vitamin C, bílkoviny a minerální látky. Vyznačuje se také mnohými léčivými účinky, jak nás už od středověku přesvědčují nejrůznější herbáře a bylináře. Působí příznivě na peristaltiku střev a jeho vysoký obsah železa podporuje krvetvorbu. Šťovík zahradní je nenáročná trvalka, které se dobře daří v půdách hlubokých, nevysychavých a zásobených živinami. Lze ji pěstovat i na mírně zastíněných místech. Vysévá se přímo na pozemek do řádků vzdálených 30 - 40 cm a po vzejití se vyjednotí na vzdálenost 20 - 25 cm. Sklizeň je možno započít v době, kdy mají rostliny 4 - 5 listů, ty se řežou nebo pozorně trhají, aby se nepoškodil pupen v úžlabí. Sklizeň je možná každé 3 - 4 týdny, listy jsou nejjemnější od dubna do května. Jakmile se objeví květní stonky, včas je vylámeme, čímž podpoříme růst nových listů a prodloužíme sklizňové období. Šťovík spolehlivě přezimuje, na jednom místě lze rostliny ponechat tři až pět let.

Charakteristika:

Šťovík zahradní (Rumex patientia L.)

Obsah balení:
0,8 g (1000 semen v 1 g, HTS 1 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Vlastnosti:
Šťovík zahradní je vytrvalá, mofravě zelená bylina s četnými bočními kořeny a chudě větvenou kořenovou hlavou. Lodyhy jsou vysoké, slabě rýhované, často téměř bělavé. Přízemní listy jsou vejčité až podlouhle kopinaté, 20 - 30 cm dlouhé, 7 - 10 cm široké, řapíkaté, ploché až výrazně zvlněné, na bázi zaokrouhlenné, vzácněji klínovité až mělce srdčité, světle zelené, lodyžní listy jsou podobné, směrem vzhůru se zmenšují, horní jsou témeř přisedlé. Rostlina kvete od května do července. Šťovík zahradní je velmi variabilní druh.

Způsob výsevu:
spon 20 - 25 x 30 cm

Vegetační doba:
245 - 260 dní od výsevu do sklizně

Přehled doby výsevu a sklizně:
> výsev - srpen, září
> sklizeň listů (nutno vylamovat květní stonky) - duben, květen, červen, červenec, září (následujícího roku)

Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.Vyplňte prosím níže uvedený formulář, děkujeme.

*
*
*
*

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti PRONACHEM spol. s r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Přihlašte se k odběru novinek

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

Přejít na výdejní a předávací místa