search

SEMO Pastiňák dlouhý bílý pozdní

SEMO Pastiňák dlouhý bílý pozdní
-12%
SEMO Pastiňák dlouhý bílý pozdní

SEMO Pastiňák dlouhý bílý pozdní

za 14,00Kč s DPH

Skladem

Popis produktu

Pastiňák je zatím méně používanou zeleninou, pěstuje se pro kořeny, které se vzhledově velmi podobají petrželi, chutí připomínají mrkev. Ve srovnání s mrkví však obsahují více vitamínu C - 180 mg na 1000 g - a méně provitamínu A. Z dalších vitamínů pak obsahují vitamín E a B12. Pastiňák také obsahuje zajímavý alkaloid pastinacin, díky kterému působí kořen močopudně a proti nadýmání. Je také léčivou rostlinou doporučovanou při revmatismu, ale i proti neurózám. Vzhledem k vyššímu obsahu silice by se však neměl požívat ve velkém množství. Častější zařazení menšího množství však zdraví prospívá. Pastiňák je plodinou druhé tratě, pěstitelsky nenáročný. Vyhovuje mu vlhčí prostředí, daří se mu i ve vyšších polohách, snáší i mírné zastínění. Vyžaduje hluboké hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu, čerstvé hnojení působí nepříznivě na skladovatelnost. Seje se brzo na jaře do řádků 30 cm vzdálených, v řádku se pak jednotí na 4 - 7 cm. Na rozdíl od petržele netrpí rzivostí kořenů. Sklízí se na podzim, dobře přezimují na záhoně.

Charakteristika:

Pastiňák (Pastinaca sativa L.) - dlouhý bílý

Obsah balení:
2 g (200 - 250 semen v 1 g, HTS 4 - 5 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Vlastnosti:
Pastiňák dlouhý bílý je velmi výnosná odrůda s dlouhým kořenem, odolná proti chorobám. Rostlina je bujného vzrůstu, kořen je kuželovitý, 25 - 30 cm dlouhý, ostře zakončený, okrový. Dužnina je kompaktní, aromatická, krémově bílá s malým mramorovým srdéčkem. Je vhodný pro přímý konzum i pro konzervaci, zejména sušením. Lze vysévat i v listopadu, těsně před příchodem mrazů. Dobře přezimuje v půdě, snáší i těžší a vlhčí půdy. Při pěstování na hrůbcích poskytuje velmi kvalitní kořen.

Způsob výsevu:
řádek - vzdálenost mezi řádky 30 cm

Vegetační doba:
210 - 230 dní od výsevu do sklizně

Přehled doby výsevu a sklizně:
> výsev - březen, duben
> sklizeň - září, říjen

Skladování:
Skladovatelnost této odrůdy je velmi dobrá.

Postup při skladování pastiňáku:
Nejdříve je třeba oklepat ulpívající zeminu, poté uříznout nať ve výšce asi 1 cm a vytřídit poškozené kořeny. Zdravý pastiňák lze uskladnit v nějaké bedně. Ukládá se vždy řada pastiňáku a to vedle sebe střídavě špičku a hlavu. Jednotlivé vrstvy se pak proloží vrstvou rašeliny s pískem, nebo vlhkou lehkou zeminou. Zabraňuje to vysychání kořenů. Bedna se potom uskladní v chladném, větratelném prostředí. Pastiňák lze přes zimu skladovat také na zahrádce. Sklizené kořeny se kónicky naskládají do hromady, špičkami dovnitř. Hromada se přikryje slámou nebo senem a na povrchu se vše přikryje asi 15 cm silnou vrstvou zeminy. V březnu musí být tento "krecht" otevřen, jinak by pastiňák začal rašit. Nové výhonky se odstraní a pastiňák se poté uskladní v bedně, odkud se postupně spotřebovává.

Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.Vyplňte prosím níže uvedený formulář, děkujeme.

*
*
*
*

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti PRONACHEM spol. s r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Přihlašte se k odběru novinek

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

Přejít na výdejní a předávací místa