search

SEMO Pór Elefant zimní

SEMO Pór Elefant zimní
-17%

Popis produktu

Pór pravý pochází z Přední Asie, záznamy o jeho pěstování jsou staré přes čtyři tisíce let. Oblíbený byl již tehdy pro široké použití v teplé i studené kuchyni i pro léčivé účinky obsažených látek jako jsou draslík, vápník, železo a fosfor, dále karoten, niacin (vitamin B3), vitamin. Éterické oleje a minerální látky obsažené v póru ovlivňují tvorbu žaludečních šťáv a trávení. Pór je také skvělým pomocníkem při nachlazení. Lidé trpící revmatem, dnou nebo cévními změnami způsobené stářím by jej měli zařadit do svého jídelníčku pravidelně. Nejvíce vitamínu je obsaženo nikoliv v bílé časti, ale v listech. Proto bychom měli konzumovat právě i je. Pór lze s úspěchem pěstovat na všech hlubokých půdách zásobených živinami a humusem. Nejlépe mu vyhovuje neutrální půdní reakce. Není náročný na polohu, zařazuje se obvykle do druhé tratě. Póru se daří ve společné kultuře s kedlubnem, celerem, mrkví, ředkví, salátem, okurkou. Na druhou stranu bychom se však měli vyhnout fazolím, hrášku a řepě. Při pěstování ze sadby se vysazují sazenice síly stébla do rýh hlubokých alespoň 10 cm, od sebe vzdálených 30 - 40 cm. Přímý výsev je možný od počátku dubna do řádků 50 cm od sebe vzdálených.

Charakteristika:

Pór pravý (Allium porrum L.) - Elefant

Obsah balení:
2 g (200 - 300 semen v 1 g, HTS 3 - 3,5 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Vlastnosti:
Odrůda Elefant je zimní rychle rostoucí odrůda vhodná pro podzimní sklizeň i k přezimování na poli a sklizeň od časného jara. Rostlina vysoká 65 - 85 cm má rozkladité, tmavě zelené, silně ojíněné listy. Konzumní část stvolu je dlouhá průměrně 10 cm, široká 3 - 6 cm, na průřezu okrouhlá a pevná. Délku konzumní části se může prodloužit přihrnutím stvolu. Zimní odrůdy póru lze nechat v záhonech: do -15°C přečká pór bez újmy na vzhledu i chuti. Problém bývá s tím, že ho ze zamrzlého záhonu nelze vydobýt. Je-li možnost založit ho do pařeniště nebo skleníku, kde půda nepromrzá, lze ho sklízet kdykoliv během zimních měsíců, stejně tak lze ve sklizni pokračovat až do jara. Pór je dvouletá rostlina což znamená že začne zjara znovu růst a vytvoří květní stvol, přičemž se ale sníží jeho kvalita.

Způsob výsevu:
spon 30 - 50 x 10 cm

Vegetační doba:
180 - 200 dní od výsevu do sklizně

Přehled doby výsevu, výsadby a sklizně:
>
výsev - březen, duben
> výsadba - květen, červen
> sklizeň - leden, únor, březen, říjen, listopad, prosinec (následujícího roku)

Skladování:
Skladovatelnost odrůdy Elefant je slabá.

Postup při skladování pórku:
Zimní odrůdy pórku dobře odolávají nízkým teplotám, vydrží i mráz -15°C. Pro úspěšné přezimování na záhonu lze použít jako ochranu před silnými mrazy např. nastýlku z listí, případně slámy nebo přihrnutí zeminy k rostlinám tak, aby byla zakrytá celá konzumní část (až po listy). Jinak pórek vyrytý ze země se skladuje špatně. Lze skladovat v ledničce (maximálně však cca 20 dní). Pokud je třeba uchování po delší dobu, je nutné skladovat jej v mrazničce.

Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.Vyplňte prosím níže uvedený formulář, děkujeme.

*
*
*
*

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti PRONACHEM spol. s r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Přihlašte se k odběru novinek

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

Přejít na výdejní a předávací místa