search

Špenát novozélandský Čtyřboč

Špenát novozélandský Čtyřboč
-14%
Špenát novozélandský Čtyřboč

Špenát novozélandský Čtyřboč

za 24Kč s DPH

Skladem

Popis produktu

Novozélandský špenát se u nás pěstuje jen málo. Je to plazivá zelenina, jejíž listy jsou šťavnaté, tmavě zelené, chutí i použitím se velice podobající klasickému špenátu. Jsou však jemnější a lahodnější než listy „našeho" špenátu. Lze je sklízet celoročně od léta do mrazů. Tato zelenina má několik výhod oproti klasickému španátu. Jedna z nich je v tom, že lze sklízet i v létě, když všechen jarní špenát setý vykvete a již nelze sklízet. Další výhodou je, že jeho lístky lze opětovně sklízet, aniž by se tím rostlina nějak "omezila". Ideální je několikráté zaštípnutí za sezonu, kdy se pak krásně větví do čtyř stran. Novozélandský špenát, lze pěstovat ve smýšených kulturách - daří se mu např. pod rajčaty, kde má dost prostoru se plazit v místech, kde nic jiného neroste. Podobně dobře se mu daří pod ovocnými stromy. Zařazuje se do první trati. Jeho český název „čtyřboč" je odvozen od neobvyklého čtyřbokého tvaru plodu. Čtyřboč obsahuje provitamin A, je bohatý na vitamin C jako citron. U nás se pěstuje většinou z předpěstovaných sazenic. Plody se ještě před výsevem namáčejí do vlažné vody, aby nabobtnaly a urychlilo se tak vzcházení. Vysévají se na počátku března do pařeniště, kde zpočátku velmi pomalu rostou. Ven se mohou vysazovat až pomine nebezpečí pozdních mrazíků. Sklízí se odštipováním vrcholků výhonů se 4 - 5 listy. Lze však sklízet také samostatné listy. Předností novozélandského špenátu je výnos zelené hmoty a také minimální odpad při zpracování. Po skončení vegetace lze porost zarýt do půdy, kde poslouží jako zelené hnojivo.

Charakteristika:

Špenát novozélandský (Tetragonia tetragonioides L.) - Čtyřboč

Obsah balení:
2,5 g (HTS 50 - 60 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Vlastnosti:
Čtyřboč je jednoletá bylina tvořící mohutné trsy s rozvětvenými a až 1 metr dlouhými lodyhami, které jsou bohatě rozvětvené. Plod je peckovice, velká až 1 cm, na vrcholu se 4 - 8 růžky. Rostliny jsou teplomilné a vlhkomilné. Velmi důležitá pro výnosy i kvalitu listů je právě zálivka. Ta musí být, zvláště za teplého a suchého počasí, vydatná. V průběhu vegetace vytvoří souvislý přízemní kryt. Sklizeň spadá do letního období s vysokými teplotami, kdy obyčejný špenát vybíhá do květu.

Způsob výsevu:
spon 80 x 40 cm

Vegetační doba:
50 - 70 dní

Přehled doby výsevu a sklizně:
> výsev (předpěstování v pařeništi) - březen, duben
> výsev (na záhon) - květen
> sklizeň - červenec, srpen, září, říjen

Postup při skladování novozélandského špenátu:
Čtyřboč lze jako klasický špenát skladovat čerstvý jen krátkodobě, musíme zajistit vysokou vlhkost (95 - 100%). Vzhledem k charakteru sklizně není tomu ani třeba. Pokud však z nějakého důvodu je skladování nutné, tak se listy připravené ke skladování vloží do mikrotenového sáčku a uskladní v lednici. Za těchto podmínek vydrží po dobu maximálně 1 týdne. Dalším a delším způsobem je klasické zamrazení, kdy se oprané a nasekané listy taktéž vloží do mikrotenového sáčku a uskladní v mrazáku.

Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.Vyplňte prosím níže uvedený formulář, děkujeme.

*
*
*
*

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti PRONACHEM spol. s r.o. , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.


Přihlašte se k odběru novinek

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu
5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

5 vlastních míst pro osobní odběr zboží z našeho e-shopu

Přejít na výdejní a předávací místa